wspomnienia z wyjazdów

Przepiękne zabytki w Istebnej

Istebna z roku na rok staje się coraz bardziej popularna wśród turystów. Słynie ona z wielu przepięknych zabytków, interesujących muzeów, bliskości niezwykle urokliwej przyrody. Co przede wszystkim warto zobaczyć w tej miejscowości?

Na uwagę zasługuje z pewnością parafialny kościół katolicki pod wezwaniem Dobrego Pasterza. Znajduje się on w centrum Istebnej i powstał pod koniec XVIII wieku w miejscu dawnej drewnianej kaplicy. W pierwszej połowie XX wieku nastąpiła jego rozbudowa i właśnie wtedy powstał jego obecny kształt. Świątynia słynie przede wszystkim z polichromii w nawie głównej, które wykonał Ludwik Konarzewski oraz Jan Wałach. Co ciekawe, znajdują się tu bardzo oryginalne oprawy oświetleniowe, które wykonano w formie oboniek, a więc beczułek góralskich. W pobliżu kościoła znajduje się niewielki park, w którym rosną drzewa mające ponad 300 lat.

Kolejnym wspaniałym zabytkiem jest kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Leży on poniżej przełęczy Kubalonka. Wykonano go z drewna pod koniec XVIII wieku w Przyszowicach. Do Istebnej przeniesiono go w latach 50. ubiegłego wieku. Obecnie znajduje się on na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego [szukaj na ➧ wikipedia.org]. Słynie przede wszystkim z okazałego barokowego ołtarza oraz ambony, która pochodzi z XVII wieku, czyli jest starsza niż sam kościół. Oprócz tego warto udać się do ewangelicko-augsburskiego kościoła, który wzniesiony został dopiero w 1930 roku. Zaprojektował go słynny śląski architekt Tadeusz Michejda. Niestety, kościół doznał wielu zniszczeń związanych z wojną. Na szczęście został wyremontowany i powstał nowy ołtarz główny. Mieści się w nim obraz Zbawiciela, którego autorem jest Czesław Kuryatt, pochodzący z Wisły.

Zachwyt turystów budzi także kościół pod wezwaniem św. Józefa na Mlaskawce, który dawniej znajdował się w Jaworzynce. Przeniesiono go dopiero pod koniec ubiegłego wieku. Zbudowany został w 1948 roku i odzwierciedla on lokalne budowlane tradycje. Słynie ze skromnego, drewnianego wystroju i przepięknych płaskorzeźb, które przedstawiają stacje Drogi Krzyżowej.

W Istebnej jest bardzo wiele zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć, a więc warto wybrać się tu na przynajmniej tydzień. Umożliwia to świetna baza noclegowa [szukaj na ➧ meteor-turystyka.pl], a noclegi Istebna oferuje zarówno w pensjonatach, jak i gospodarstwach agroturystycznych. Z takich wakacji na pewno każdy będzie zadowolony.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>